Októberi szép napok
(Kércsi László írása, köszönet érte!)
A Tátra ismerői, a turistakalauzok mondják, írják, hogy a legstabilabb és legszebb évszak a Tátrában az ősz. Csak ki kell fogni. Az elmúlt két évben a rossz időt fogtam ki. Idén szeptember közepe óta figyelem az időjárás előrejelzést, hogy mikor lesz jó idő. Folyamatosan halogattam az utazást, és október 9-én elindultam. Már a vonatból látszottak a hegyek, még jóval Igló (Spišská Nová Ves) előtt. Megérkezve a szálláshelyre, ledobáltam a cuccot, bekaptam az ebédemet és usgyi, irány Felsőhági (Vyšné Hágy). Már nyáron elhatároztam, hogy onnan begyalogolok Tátraszéplakra (Tatranská Polianka), és fényképezem a hegyeket. Öröm az ürömben, a 2004. novemberi vihar óta olyan arcát mutatja, mint még soha. Ragyogó napsütésben jártam végig. Sorban jöttek elő a csúcsok. Először a Gerlachfalvi-csúcs (Gerlachovský štít 2654,4m) – ami uralja a térséget, majd a Tompa-hegy (Tupa 2284,5m) és a Koncsiszta (Končistá 2537,5m), köztük a Stólai-völgy (Štôlská dolina). A Gerlach minden kanyar után más-más arcát mutatja.
Tovább haladva belátunk a Batizfalvi-völgybe (Batizovská dolina), és fölötte látjuk a Batizfalvi-csúcsot (Batizovský štít 2448,1m). Újszéplakról (Nová Polianka) visszafelé nézve feltűnik a Bástya-gerinc (Hrebeň bášt) és a Szoliszkó-csúcsok. A Batizfalvi völgy egyre jobban kinyílik és látható a Batizfalvi-, Kacsa-völgyi-, (Kačací štít 2400,8m) és a Jeges-tavi-csúcs (Popradský Ľadový štít 2396m).
Innen már belátunk a Gerlachfalvi-katlanba (Gerlachovský kotol) is. A katlan fölött jól látható a Virágoskert-torony (Kvetnicová veža, 2432,9m) és fölötte a Katlan-torony (Čertová veža), legfelül a Kis-Gerlachfalvi-csúcs (Kotlový štít 2601,1m), ahonnan elágazik a katlan két oldala. A tátrai villamosnak van egy Danielov dom (Daniháza) nevű megállója. A házat a vihar előtt sosem láttam, most jól látszik a villamosból és az autóútról is. Már Újszéplakról is látszanak a Felkai-gránátok (Velické granáty), közeledve Daniháza felé a Kis-Viszokától (Východná Vysoká 2428m) végig láthatjuk a csúcsokat: Szontágh-csúcs (Kupola 2420,4m), Weszter-csúcs (Westerov štít 2429m), Bibircs (Bradavica 2476m), Nagy-Gránátfal-torony (Veľká Granátová veža 2317,7m), Ottó-csúcs (Dvojitá veža 2311m) és a Fonatos (Velická kopa 2227,3m).
A látóhatárt a Nagyszalóki-csúcs (Slavkovský štít 2452m) és a Szalóki-taraj (Vareškový hrebeň 2388,8m) zárja le.
Másnap ismét ragyogó napsütésben indultam a Felkai-völgybe (Velická dolina). Tátraszéplakról a zöld jelzésen mentem, Az út mellett még mindig dolgoznak az erdei munkások, lovakkal húzatják ki az útra a kidőlt, letisztított fenyőfákat. A turistautat aránylag jól letisztították, de én az autóutat választottam, majd a Felkai-patak (Velický potok) hídjánál tértem rá az ösvényre. A Felkai-réten (Velická poľana) pihenőt és ruhacserét tartottam, a kicsavart inget, trikót a hátizsákra terítve szárítottam.
Vizet „tankoltam” a Sziléziai házban (Sliezsky dom), és folytattam utamat a Felkai-tó (Velické pleso 1665,5m) partján. Elképzelésem szerint felmásztam volna a Kis-Viszokára, de minimum a Lengyel-nyeregre (Poľský hrebeň 2199,6m). Az első meglepetés az Örök-esőnél (Večný dážď) ért, nem volt csöpögés. Végül találtam egy pontot, ahová másodpercenként 1-2 csepp cseppent. Ugyanakkor a Felkai-vízesés (Velický vodopád) szépen csordogált. A Virágoskert (Kvetnica) a régi, megvoltak a kis tó-maradványok. A második meglepetés a Hosszú-tónál (Dlhé pleso 1939m) ért. Szemmel láthatóan 2-3 métert apadt a vize.
A hosszú jelzőt most elhanyagolhattuk volna, mert a sekélyebb vége teljesen száraz volt. A Gerlach már árnyékot vetett a völgyre, de a Lengyel-nyereg és a Kis-Viszoka még napfényben úszott. Sóvárogva néztem, mert a 6 X és a 20 kg súlyfölösleg megtette hatását, nem bírtam tovább menni. Szégyenszemre visszafordultam. Fölmenni még csak-csak ment volna, de a lejövetelt már nem bírtam volna. Sebaj, több nap mint kolbász, a Kis-Viszoka jövőre is ott lesz.
A következő napon (okt.11.), megint szép idő. Régóta visszatérő szokásom, hogy reggel az első utam a szálláson a konyha, vagy a fürdőszoba, ugyanis onnan látom, hogy vannak-e hegyek vagy sem. Gyönyörűek voltak. Barátom szerint „lakkcipős” túrára indultam. Szerinte ez azt jelenti, hogy lanovkával megyünk a hegyekbe. Már többször voltam a Lomnici-nyeregben (Lomnické sedlo 2190,4m) – mindig lakkcipősen – de még igazán jó képeket nem tudtam készíteni, mert a hegyek árnyékban voltak, vagy mire felértem befelhősödtek. „Korán reggel” indultam, így egyik veszély sem állt fenn. A poprádi vasútállomáson most építik az aluljárókat, ezért a Tátralomnici motorvonat (motorovy vlak) helyett autóbusz jár (az állomás épülete mögül indul) a Studený Potok-i állomásig. Innen már a villamoshoz hasonló motorvonat – csak kék színű – jár Tátralomnicra. Elballagtam a lanovkához és szerencsére járt (ha kevesebb az utas, akkor óránként indítják). A sedačkova-val (szedacsková lanovka, libegő) fel is üldögéltem a Lomnici-nyeregbe. Aznap én voltam az első utas – nekem indították el. Gyönyörű látvány fogadott, ezt a képek bizonyíthatják.
Újabb meglepetés ért, a Kőpataki-tónak (Skalnaté pleso 1751,1m) alig van vize. Ez már pár napja látható, itt az oldalon. Kb. egy órát „élvezkedtem” fenn.
Lefelé jövet a lanovkán jutott eszembe, hogy a Nagy-Morgásról (Veľká Svišťovká 2037m) sem tudtam napfényes képeket készíteni. Hát ilyen a hegyi ember, elindul felfelé, hogy lejöhessen. Barátom szerint a hegyi ember ennél több, mert közben iszik egy kis borovicskát, vagy kisüsti barackpálinkát, sőt még egy kis pikniket is rendez ebéd címén. Fellihegtem a Nagy-Morgásra.
Már a Nagy-Morgás-hágó (sedlo pod Svišťovkou 2023m) előtt feltünt a Papírusz-csúcs (Čierný štít 2429m),
a hágóról a teljes Zöld-tavi-völgy (dolina Zeleného plesa) a fölötte levő csúcsokkal, és a Bélai-Tátra (Belianské Tatry) egy része. A csúcsról viszont mindent látni körben.
Azt hittem, ez a csúcs, de tévedtem, mert másnap hosszú gondolkodás után Feri barátom rábeszélésére nekivágtunk a Bélai-Tátrának, közös barátunkkal Scheirich Lászlóval. A fél hatos autóbusszal indultunk Poprádról, 6 órakor kiszálltunk a Biela Voda megállónál tök sötétben. A parkolóban már volt egy autóbusz, mint kiderült – nem túrázni jöttek, csak technikai szünetet tartottak. Először a hölgyek vonultak félre, majd az urak. Mi pedig ketten elindultunk felfelé (Scheirich L. később indult munkahelyéről). 7 órakor, már világosban értünk a Zsállya-forrási (Šalviový prameň) elágazáshoz és a kék jelzésen gyűjtöttük a métereket, és az izzadtságot. Az út vége felé, a második híd után egy kis kitérővel szép kilátás nyílt a Zöld-tó-völgyére.
A Nagy-Fehér-tónál (Veľké Bielé pleso 1615,4m) reggelizés címen pihenőt tartottunk.
Reggeli után a Bélai-domb (Belianská kopa 1835m) alatt felmentünk az Elülső-Kopa-hágóra (Predné Kopské sedlo 1778m), itt ért utól minket Laci. A hágóról szép kilátás nyílik a Fehér-tavak-völgyére (dolina Bielich plies), és a Rézakna-völgyekre (Predné és Zadné Meďodoly). Ismerős tény, hogy a Széles-nyergen (Široké sedlo 1825,5m) át lehet menni Zár-ba (Ždiár), ezen az úton indultunk tovább. Elég nagy kanyarú szerpentinen jutottunk a Bolond Gerő (Hlúpy 2060,8m) alatt egy kisebb nyeregbe, innen már tökéletes kilátás nyílt a Magas-Tátra északi mellékgerinceire, valamint a Lengyel-Tátrára.
Volt olyan tervünk, hogy felmászunk valamelyik csúcsra is, de a 6 X újból közbeszólt, és én tökéletesen beértem ezzel a látvánnyal. Lefelé elindultunk a Kopa-hágóhoz és onnan a kék jelzésen Javorinára.
Az idő kezdett felhőssé válni, másnapra már zömmel felhőben voltak a csúcsok. Azért tettünk egy levezető túrát a Zamkovszky-menedékházhoz (Zamkovského chata). Azon töprengtem, hogy a négy nap alatt nem találkoztam magyarokkal. No az ötödik napon már két csapattal is találkoztunk. Péntek este lejárt a „tátrai mandátumunk”, így másnap reggel hazaindultunk.
- A hozzászóláshoz belépés szükséges
Friss hozzászólások
12 év 33 hét
12 év 33 hét
12 év 35 hét
12 év 36 hét
12 év 45 hét
12 év 45 hét
13 év 1 hét
13 év 1 hét
13 év 2 hét
13 év 11 hét