Viharos kirándulás a Sas úton
A Sas út hónapok, talán évek óta dédelgetett vágya volt Zolinak, olvasott róla a Gerinctúrák a Kárpátokban című könyvben, és ismerőseink beszámolói is csak növelték kíváncsiságát: a Tátra egyetlen turisták által bejárható, megmászható gerincét nekünk is meg kell néznünk. Erre a túrára azonban érdemes idejekorán készülni: a Murowaniec-menedékházban ugyanis gyakran hónapokkal a kirándulóidény előtt „elfogynak” az ágyak. Mi még időben jeleztük szállásigényünket négy főre, ugyanis barátainkat, Zsuzsit és Csabit is kellőképp fellelkesítette a túra ötlete. A menedékháztól telefonon azt az információt kaptuk, hogy igyekezzünk este kilenc előtt megérkezni, különben nem tudják fenntartani az ágyunkat. A szállás elfoglalásának a foglalásra küldött e-mailjük szerint délután ötig meg kell történnie, de Zoli és jómagam délelőtt dolgoztunk, így csak kettő után indultunk el a kis Fiatban, négyen, rekkenő hőségben, a csomagtartóban nagy hátizsákokkal. Zakopánéban fizetős parkolóban hagytuk két napra a kocsit. Este háromnegyed hét volt, mikor Zakopánéból Kuźnice felé indultunk. Nekem úri dolgom volt: hálózsákom Zoli táskájának súlyát növelte, mint ahogy közös táplálékkészletünk is – amiről idővel kiderült, hogy részben otthon maradt. Tehát én kisebb hátizsákkal, a túratársaim nagyobbal igyekeztek elérni a célt. Nem akartunk lemondani az ágyban alvás kiváltságáról, noha a menedékházban a folyosókon földön is lehetett volna ágyat vetni, de mi nem erre készültünk. Az út első pár méterénél sikerült „eltévednünk”. 1:50000-es térképünk nem adott egyértelmű információt a sárga jelzés kezdetéről, és ha nem szólítunk le egy lengyel turistát, akkor lehet, hogy másnap reggel kilenc körül érünk meg a menedékházba. Ez persze túlzás, de az ágyról mindenképpen lemondhattunk volna. Mire a sárga jelzés kezdetéhez értünk, 15 perccel kevesebb időnk volt a ház eléréséhez, mint amennyire az útjelző tábla szerint szükségünk lett volna – megkezdődött az ámokfutás az ágyainkért. Végül nem is értem, hogy sikerült, de már 20:50-kor átvettük a kulcsot a szobánkhoz. Fáradtan, büdösen, de nagyon lelkesen. A házhoz vezető út szépséges helyeken vezetett végig,
a ház közelében pedig kinyílt a táj, és ráláttunk a másnap meghódítandó gerinc éles sziklaformáira.
A menedékház lenyűgöző épület, mint egy ódon hangulatú vár, úgy bújik meg a völgyben.
A konyháról, tehát a meleg ételről lecsúsztunk, de a kocsmában még fél 10-ig volt kiszolgálás, fiúknak sörre, nekünk, lányoknak teára volt szükségünk. A szobát egy konszolidált lengyel párral osztottuk meg, akik a jólfésült, farmeres turisták kasztjához tartoztak, azokéhoz, akik a hegyen is az otthoni kényelmet keresik. Titkon mosolyogtunk számtalan kiválóan záró műanyag dobozukon, amit persze elismerésre méltóan a hátukon cipeltek fel a házhoz, mi azonban inkább a minimálprogramhoz alakítottuk a felszerelésünket, aminek én másnap láttam is némi kárát… Toleráns és alkalmazkodó szobatársak voltak, miközben a mi rendetlenségünkön mosolyogtak titkon – vagyis titkon szándékoztak mosolyogni… Másnap reggel fél nyolcas indulás volt betervezve, felkelés háromnegyed hétkor, cuccolás, reggeli, indulás. Úgy döntöttünk, a Sas-út első, kisebb kihívást jelentő szakaszát kihagyjuk, ezért a Liliom-hágó helyett a Zawratra indultunk. A nap gyönyörűen sütött, igaz, a gerinc eközben felhőben állt – de nagyon optimisták voltunk: „Látjátok, már száll is fel a köd…”
A tűző napon menetelés hatására engem hamarosan elfogott a szokásos félsz: nem lesz elég vizünk, és szomjan fogunk halni: úgyhogy minden egyes pataknál újratöltöttem a gyomromat és a flakonokat is. Két tó mellett haladt el az út, az 55 méter mély Gąsienicai-Fekete-tó
és a kisebb és sekélyebb Gąsineciai-Fagyott-tó mellett.
A tó felszínére hulló esőcseppeket sokáig bogaraknak véltük, amelyek számunkra észre nem vehető módon bolygatják meg a víz felszínét. Lassan jöttünk rá, hogy bizony csepereg. Ekkor azonban még nem bizonyult tartósnak az eső, napsütésben haladtunk tovább, a Zawrat felé, több alkalommal is hófoltokat keresztezve. Néhány mormota is feltűnt a távolban, előttünk pedig jókedvű turisták kurjongattak, egymást fényképezve a sziklákon: a Zawratra vezető út utolsó szakasza ugyanis már láncokkal van kiépítve.
Jobban is esett a sziklákon való felkapaszkodás, mint a hosszú caplatás. A Zawratot három irányból lehet megközelíteni, s mikor felértünk, több turista pihent a buszmegálló tábla körül, melyet vicces kedvű kirándulók cipeltek fel egykor.
Nekünk is szükségünk volt némi energiára, és egy kis pihenő után, mivel a busz csak nem akart jönni, továbbindultunk a gerincen. Zsuzsi rögtön be is jelentette, hogy tériszonya van, amit azonban hosszas bizonygatás ellenére sem tudtunk elhinni, ugyanis első tátrai túráján minden nehézség nélkül kapaszkodott le-föl a sziklákon. Elértük a Kis-Zerge-hegyet (Mały Kozi Wierch, 2228 m)
majd innen lefelé vezetett az út. A lánc többször is hó alatt volt, és ezeken a havas-jeges, meglehetősen kitett helyeken veszélyes is volt közlekedni. Nemegyszer eszünkbe is jutott a néhány héttel korábban történt magyar hegymászóbaleset, amikor egy hófolton megcsúszva zuhant a mélybe a magyar lány, és ilyenkor kicsit görcsösebben kapaszkodtunk a sziklákba. Mindeközben szürkésre váltott felettünk az ég.
Egy ideig még örültem is a borulatnak, a tűző napsütés után kellemes felfrissülést hozott, később azonban már szégyenkezve vontam vissza azt a tréfálkozó megjegyzésem, hogy jobban esne a tűző napnál az eső. Hát az eső meg is érkezett. Még mindig azt hittem, csak rövid ideig fog tartani, úgyhogy tüntetőleg a kabátomat sem vettem fel, de az időjárás nem engedett a zsarolásnak. A szemerkélésből pillanatok alatt nagy vihar kerekedett, és mire magamra rángattam a kabátot, már meglehetősen vizes voltam. Idővel kiderült, hogy nem ez a legnagyobb probléma: a szikla, de még inkább a láncok csúszóssá váltak, és persze attól is tartani lehetett, hogy villámok környékeznek meg bennünket, úgyhogy megszeppenve haladtunk tovább a gerincről levezető következő utat keresve. Csakhogy az nem akart felbukkanni. Ekkor már közel annyi víz volt a ruhánkban, mint a palackjainkban, és én sem féltem többé a szomjan halástól –nem is volt időm ilyesmin gondolkodni. A csúszós terepen való le-föl kapaszkodás nagyobb figyelmet igényelt, és egy láncos leereszkedésen meg is csúsztam, könyökkel a sziklának ütődve, melynek nyomait még hetekig viseltem. Meg kellett tanulnom, hogy ereszkedésnél a láncba nem kapaszkodni kell, különösen nem, ha vizes, hanem ellen kell tartani. Az eső gyakran jégszemekkel vegyült, barátságtalanul kopogott a kapucninkon. Nagy örömmel vettük, mikor ráleltünk a lefelé vezető útra, és közben döbbenten konstatáltuk, hogy mennyi ember vállalja, a nyilvánvaló veszély ellenére, a továbbhaladást. Sajnáltuk, hogy vége a túrának, de egy pillanatra sem gondoltuk, hogy tovább kellene mennünk. És a lefelé vezető út sem volt kevésbé fárasztó. Ugyan a nap kisidőre kisütött, ám mire kezdtünk volna megszáradni, újra- és újrakezdődött az égszakadás, jégesővel kísérve. A kövek csúsztak, már a vízálló cuccaink is átáztak. És közben folyamatosan jöttek szembe rövidnadrágos, sportcipős turisták – nem hiszem, hogy mi lettünk volna túlzottan beszariak, azt kell gondolnom, hogy a sok-sok kiránduló tisztában sincs azzal, hogy milyen veszélyeknek teszi ki magát ilyenkor. Mire megérkeztünk a házba, már a táskánk legbelseje is vizes volt. Hosszan szárítottuk az iratokat és a papírpénzeket.
Sajnos a ruháink már nem fértek fel a folyosón elhelyezett szárítófalra, így nem is reménykedtünk teljes száradásukban. Legkevésbé pedig a cipőkében, amelyre másnap még szükségünk volt – de ez már egy következő beszámoló része lesz. A nap mérlegét a kocsmában készítettük el, ahova én a Zoli 42-es cipőjében botorkáltam le, mert igen elítélendő módon nem hoztam váltólábbelit, és Zoli ezért mezítláb sörözött. Mindannyian egyetértettünk: ide még természetesen visszajövünk.
- A hozzászóláshoz belépés szükséges
Friss hozzászólások
12 év 33 hét
12 év 33 hét
12 év 35 hét
12 év 36 hét
12 év 45 hét
12 év 45 hét
13 év 1 hét
13 év 1 hét
13 év 2 hét
13 év 11 hét